Masajlar

Aradığınız Huzur

Shiatsu Masajı

Shiatsu Masajı Nedir? Shiatsu Masajı Nasıl Yapılır? Şiatsu’nun anlamından başlayabiliriz: Japonca “parmakla bastırmak” anlamına gelir Şiatsu. Bir tür enerji masajı olarak tanımlanabilir. Elle tedavi yöntemlerinin bir sentezidir. Çin kökenli “akupresör” , Japon kökenli “anma masajı” ve modern tıbbı birleştirmiştir. Halk tıbbından gelmektedir. Beden enerjisi ile çalışan bu masaj, enerji tıbbı dalına girer.

Enerji tıbbında hastalıkların ilk belirtilerinin, bedende bulunan yaşam enerjisinin çeşitli nedenlerle yer yer azalması, yer yer artması ile ortaya çıktığı düşünülür. Vücuttaki bu dengesizlik bedenin fiziksel ve kimyasal niteliklerine de yansır. Şiatsu Masajının amacı enerjinin dağılımındaki dengesizliği ve dengesizliğin sonuçlarını ortadan kaldırmaktır.

Shaiatsu masajında masajı yapan kişi ile masaj yapılanın etkileşimi çok önemlidir. Dokunma üzerine kurulmuştur, diğer masaj türleri gibi. Şiatsu’da bsı noktalarına Tsubo denilir. Tsubo sayısı 360-600 arası değişir. Çünkü shiatsu, refleksolojiden bile destek almıştır.

Uygulama genel olarak dokunma, basınç uygulama, sallama, hafif darbeleme, esnetme ve eklem çalıştırma tekniklerinin hepsini içerir. İki insan arasındaki enerji alışverişi sonucunda hastanın beden enerjisinin hareketlenmesi amaçlanır. Uygulaması aslında basit ve pratiktir. Teknik donanıma da ihtiyaç olmadığı için gayet kolaylıkla öğrenilebilinir.

Şiatsu masajı insana hafiflik, huzur, ve dinçlik verir. Kas dokusunun esnekliğini arttırmaya yarar. Şiatsu masajı baş ve sırt ağrılarına iyi gelir. Zihni berraklaştırır ve düşünme hızınızı artırır. Bilinen yan etkisi yoktur.

Çocuklara yapılan shiatsu nun pek çok faydası bulunmaktadır. Çocuklardaki uyku problemleri, kabızlık , hazımsızlık , hırçınlık , sinirlilik , stres , depresyon , baş ağrısı , migren ve bunun gibi şikayetler shiatsu masajı ile giderilebilir. Ayrıca çocukların bağışıklık sistemleri güçlendirilebilir.